Pályaelhagyó üzemgazdászként 2018 óta foglalkoztam táplálkozási tanácsadással, és évekig segítettem a hozzám fordulókat az egészségtudatos életmód kialakításában.
Az én történetem egészen 2004-ig nyúlik vissza, amikor is rosszindulatú nyirokdaganatot diagnosztizáltak nálam az orvosok. Az életem akkor, azzal a diagnózissal végérvényesen megváltozott. A fél év kemoterápiás kezelés sajnos nem múlt el nyomtalanul, hatásait mind a mai napig érezteti. De egészséges életmódomnak köszönhetően teljes értékű életet élek, és a kálváriámnak hála megtaláltam azt a hivatást is, amiben kiteljesedhetek.
A személyre szabott segítségnyújtás mindig is az egyik alappillére volt tanácsadói munkámnak, azonban az idő múlásával és a tapasztalatok megszerzésével rá kellett jönnöm, hogy csak kevesen képesek az életmódjukat ennyire részletekbe menően megváltoztatni. A mindennapok annyira felgyorsultak, és olyannyira felemésztenek minket, hogy a legtöbbször se időnk, se energiánk nem jut az egyik legfontosabb dologra, a táplálkozásunk megtervezésére, majd ennek kivitelezésére.
Azért is indítottam el a Nutrifit Kitchen ételrendelési lehetőséget, mert szerettem volna nagyobb körben segítséget nyújtani. Küldetésemnek tekintem, hogy a lehető legtöbb emberhez eljusson az az üzenet, hogy az egészséges étkezés a valódi alapanyagok használatán alapul, és minden sztereotípia ellenére lehet nagyon ízletes is.
Ebbe a kategóriába azok az örök klasszikusok kerültek, melyekről a magyar emberek többsége nem szívesen mond le a mindennapokban.
Meggyőződésem, hogy ezeket az ételeket is el lehet készíteni úgy, hogy sokkal tápanyagdúsabbak legyenek, és mégis megkapjuk azt az ízélményt, ami miatt szívesen fogyasztjuk őket.
A szuperfoodok közé a magas tápanyagtartalmú ételeket soroljuk, mint például a fokhagyma, a hagyma, a tojás, a bogyós gyümölcsök, a zab, a brokkoli, a zöld leveles zöldségek, a gombák, az édesburgonya, a tengeri halak, a lazac, a máj ételek stb.
Ezen alapanyagok nagy részét használjuk az ételek elkészítésénél, és ebben a kategóriában vannak a személyes kedvenceim is.
Habár korunk egyik legnagyobb trendje az állati eredetű összetevőktől mentes étkezés, sajnos az is elmondható, hogy az átlagos magyar fogyasztó tányérjára kevés zöldség és hüvelyes kerül.
Az étlap összeállítása során gondoltunk a vegán-vegetáriánus fogyasztókra, illetve mindazokra, akik szeretnék egy-egy étkezésüket minőségi gabonafélékben, hüvelyesekben és zöldségekben gazdag alternatívára cserélni.
A vegán konyha kedvelt és egyben ellentmondásos szereplője a szója. Táplálkozástudományi szempontokat figyelembe véve, kis mennyiségben történő fogyasztása nem rejt egészségügyi kockázatokat, így az egyensúlyi táplálkozás részeként, a füstölt bio tofu alkalmanként elfér a Nutrifit Kitchen kínálatában is.
Az emésztőrendszerünk állapota nagymértékben befolyásolja közérzetünket, és ezáltal hatással van életminőségünkre, egészségünkre is. Sajnos egyre több emésztőrendszeri problémával találkozom nap mint nap a vendégeim és ismerőseim körében, ezért fontosnak tartottam, hogy olyan ételek is felkerüljenek az étlapra, amelyek számukra is alternatívát kínálhatnak.
A FODMAP egy mozaikszó, és összességében azok az alapanyagok tartoznak ebbe a csoportba, amelyek emésztése gázképződéssel, bélirritációval és emésztési panaszokkal járhat. Alacsony FODMAP-tartalmú étrendet alkalmazni pedig annyit tesz, hogy olyan alapanyagokat használunk az ételek elkészítéséhez, melyekkel minimalizálni tudjuk a fermentáció okozta kellemetlen panaszokat.
Az alacsony FODMAP-tartalmú étrend terápiás célú, és önmagában nem jelent megoldást magára az emésztőrendszeri problémára. Egyéb gyógyszeres és terápiás kiegészítéssel együtt alkalmazandó. Ha állandó emésztőrendszeri panaszokat észlelsz magadon (hasmenés, puffadás, székrekedés, állandó teltségérzet, alhasi görcsök, gázképződés), mindenképpen fordulj orvoshoz!
Alacsony FODMAP ételeink fogyasztását, a terápiás időszak első, szigorú felében nem javasoljuk.
Korábban ebbe a kategóriába más nemzetek ételei kerültek, azonban úgy gondoltuk, hogy inkább a hazai ízek kedvelőinek, illetve a fitneszvilág elhivatott tagjainak szeretnénk kedvezni.
Ide kerülnek tehát azok a fogások, melyeket szinte képtelenség megunni, és mindemellett a magyar konyha, valamint a fitnesz diéták elvitathatatlan részei.
Persze a tőlünk megszokott módon, az elkészítéshez szükséges alapanyagokat ezen ételek esetében is, az egészségtudatosság jegyében válogattuk össze.
Tanácsadói munkám során igen gyakran javaslom vendégeimnek a hosszan főzött alaplé (csontlé) fogyasztását, legyen szó emésztőrendszeri regenerációról, immunerősítésről vagy akár megelőzésről. Az alaplevek abban különböznek a vasárnapi húslevestől, hogy ezekben az állatok porcos, csontos, cupákos részeit hosszan – akár 15–24–36 órán keresztül –, lassú tűzön főzzük annak érdekében, hogy kioldódjanak belőlük olyan értékes tápanyagok, mint például a kollagén, glutamin, glicin, prolin, glükozamin, hialuronsav és kondroitin-szulfát, valamint olyan ásványi anyagok, mint a magnézium, kalcium, kálium és foszfor.
Na de miért is jók nekünk ezek a tápanyagok?!
Felhasználásuk:
Remélem, nem árulok el nagy titkot azzal, hogy immunrendszerünk 70-80%-a bélrendszerünkben található, ami egyúttal azt is jelenti, hogy bélflóránk összetétele és bélnyálkahártyánk egészsége igenis nagy jelentőséggel bír, ha az egészségmegőrzés a cél.
A fermentáció nem más, mint egy természetes tartósító módszer, aminek során a tejsavtermelő baktériumok a szénhidrátokat anaerob (azaz oxigénhiányos) úton tejsavvá bontják. Ennek a folyamatnak köszönhetően a fermentált ételek pH-értéke savas irányba változik. A fermentált ételeknek a táplálkozásba való beépítését azért is javasoljuk, mert segítik a jótékony bélbaktériumok szaporodását, így javítják a bélflóra összetételét. Tehát hatásukat tekintve természetes probiotikumforrások. A savanyú zöldségek mindezeken felül rendkívül jó hatással vannak az emésztés hatásfokára, és kiválóan lassítják az elfogyasztott szénhidrátok felszívódását is. Egyes tanulmányok arra is rámutattak, hogy a savanyított élelmiszerek rendszeres fogyasztása csökkentheti az inzulinérzéketlenséget, a testsúlyt és a vérnyomást.
Ételek mindegyike gluténmentes alapanyagból készül, azonban fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy a konyhában glutént, tejterméket, tojást és egyéb allergén anyagokat is felhasználnak, így keresztszennyeződés előfordulhat.
Az ételek összetevőit, valamint a tápanyag összetételükre vonatkozó információkat, az étel neve mellett található információs ikonra (i betű) kattintva tudod elhívni.
Facebook és Instagram oldalunkon folyamatosan
frissülő, hasznos információkat találsz az egészséges étkezésről, a felhasznált alapanyagokról és konyhánkról.